Zdjęcia 1-2: stary skład i deklaracje marketingowe. Skrytykowałam 5 składników tego mydła i deklaracje marketingowe (m.in., że zawiera naturalne mydło, nie zawiera slesu, syntetycznych emulgatorów, silikonów i parabenów).

Zdjęcia 3-4: na początku 2020 zobaczyłam w sklepie, że zmieniło się opakowanie mydła i zniknęła deklaracja, że nie zawiera slesu, parabenów, itd. Na stronie www pojawił się nowy skład mydła, ale w drogeriach był stary.

Zdjęcia 5-6: produkt w nowej odsłonie, który zobaczyłam w drogerii w 2021. Zmieniony skład: usunięto 3 spośród 5 składników, które skrytykowałam. Z przodu opakowania nie ma informacji: zawiera naturalne mydło.

Zapasy mogły się już wyprzedać, ale nie wszędzie (termin ważności mydła, jak widać na zdjęciach 1-4, jeszcze nie upłynął). Jeżeli bardzo chcecie kupić to mydło, to lepiej z nowym składem. Więc #czytajcielistęskładników . Najnowsza wersja mydła spełnia kryteria dotyczące hipoalergiczności określone w Dokumencie Technicznym, obowiązującym od 1 lipca 2019, zgodnie z którym dokumentacja potwierdzająca oświadczenie o hipoalergiczności powinna być aktualizowana – producent ma śledzić zmiany prawne i doniesienia naukowe. Tu już nie ma miejsca na składniki, które zgodnie z istniejącym stanem wiedzy mają potencjał uczulający. Dlatego usunięto Methylisothiazolinone (znany alergen) i DMDM Hydantoin (potencjalny alergen). Użyte składniki zgodnie z nowym prawem mają być dobrane z wyjątkową starannością, a w większości przypadków wyklucza się obecność składników zapachowych w gotowych wyrobie (dlatego usunięto parfum).

Pollena Ostrzeszów twierdzi, że zmiana składu nastąpiła, bo zmieniło się prawo, oraz że nikt nie zgłaszał przypadków uczuleń na to mydło. Komentarze pod postami w social mediach dotyczące wystąpienia alergii po użyciu tego mydła, nie są przez firmę traktowane jako oficjalne zgłoszenia. Pani obsługująca instagram twierdziła, że odpisuje na takie komentarze i zaleca inny produkt z portfolio marki, ale szybko udowodniłam, że nie odpisała na żaden pod moim postem.

Więcej na temat sprawy z Białym Jeleniem znajdziecie w wyróżnionych relacjach na moim profilu na instagramie, a także na portalu wiadomości kosmetyczne i ofeminin.