Gdzie jest lista składników kosmetyków kolorowych? Często opakowanie kosmetyków do makijażu jest tak małe, że trudno byłoby na nim zmieścić listę składników INCI. To wyjątek od reguły, że lista składników powinna być zawsze na opakowaniu.

Jeżeli jednak jest ono tak małe, jak tusz do rzęs czy pomadka, wówczas wygląda to tak:

– na opakowaniu musi być rysunek/ symbol dłoni na otwartej książce, oraz

– przy półce, na której leżą kosmetyki bez listy składników, powinna być widoczna ulotka, gdzie znajdują się brakujące listy składników. Jak to wygląda w praktyce?

Czasami tak, jak na załączonym obrazku – przy regale Alterry w Rossmannie wiszą na łańcuszku zalaminowane listy składników całej kolorówki w małych opakowaniach. Czasami jednak trzeba się o taką ulotkę upomnieć. Niejednokrotnie zadawałam paniom w różnych drogeriach i perfumeriach pytanie o listę składników. Zdarzało się, że zupełnie nie wiedziały, o co mi chodzi. Jedna próbowała mnie zbyć, że w ogóle nie ma, bo na opakowaniu jest przecież informacja o produkcie, a więcej mogę sobie poszukać w internecie. No więc nie. Lista składników INCI jest integralną częścią kosmetyku, nawet gdy jest wydrukowana na osobnej ulotce. Trzeba żądać udostępnienia tej listy, bo to obowiązek sklepu.