Lista składników to pierwsza rzecz, na jaką patrzę przed zakupem, kosmetyków, żywności, a także ubrań. Od wielu lat używam kosmetyków naturalnych i do tego będę Was zachęcić. Z drugiej strony, przeczytacie tu także o takich produktach, które omijam szerokim łukiem, bo tylko udają naturalne. Walczę o Wasze prawa i Wasze przemyślane decyzje zakupowe. Bądźmy świadomymi konsumentami – wtedy będziemy mieć wybór lepszych i zdrowszych produktów.

Toxic Beauty – Zabójcze kosmetyki

Zachęcam Was gorąco do obejrzenia filmu dokumentalnego Toxic Beauty (polski tytuł: Zabójcze kosmetyki). Czekałam na ten film ponad rok, bo najpierw pojawił się w Kanadzie, potem w USA. U nas dopiero teraz. Jest na kanale Planete+, platformie player.pl i nc+ go (wszędzie w polskiej wersji językowej). Nie ma go na netflix (tam są inne filmy o kosmetykach, ale to nie to).

💡To jest wstrząsający dokument o tym, jak wygląda dbanie o zdrowie konsumentów z punktu widzenia koncernów kosmetycznych. Otóż nie wygląda w ogóle. Ten film obala mit, z którym walczę od lat – że składniki dopuszczone w kosmetykach są bezpieczne, przebadane i skoro są dopuszczone do stosowania w kosmetykach to nie wolno ich krytykować i wskazywać, że są rakotwórcze. Słyszę te same powtarzane teksty przez przedstawicieli firm kosmetycznych, blogerki, celebrytki. Niestety kosmetyki z rakotwórczymi składnikami polecają też lekarze dermatolodzy.

💰Tu nie chodzi o żadne spiskowe teorie, tylko o zysk i sprzedaż. Koncern Johnson&Johnson został uznany winnym spowodowania raka jajnika u kobiet, które stosowały puder tej firmy z talkiem. W kilku przypadkach zapłacił ogromne odszkodowania. Mimo to talk nie jest wycofany z tych kosmetyków, nie udało się wprowadzić ostrzeżenia na opakowaniu, że talk może powodować raka jajnika, o co wnosili naukowcy, autorzy badań w tym zakresie. Lobbing okazał się silniejszy. Dlatego właśnie zachęcam do używania kosmetyków naturalnych, bo to nie ma kontrowersyjnych składników, które były, są lub mogą być podejrzewane o działanie szkodliwe dla zdrowia, czy wręcz rakotwórcze.

O autorze
Reklama kosmetyków na mnie nie działa, dopiero lista składników.
%d bloggers like this: