Lista składników to pierwsza rzecz, na jaką patrzę przed zakupem, kosmetyków, żywności, a także ubrań. Od wielu lat używam kosmetyków naturalnych i do tego będę Was zachęcić. Z drugiej strony, przeczytacie tu także o takich produktach, które omijam szerokim łukiem, bo tylko udają naturalne. Walczę o Wasze prawa i Wasze przemyślane decyzje zakupowe. Bądźmy świadomymi konsumentami – wtedy będziemy mieć wybór lepszych i zdrowszych produktów.

Bardzo zły przykład

Tak paskudnego składu dawno nie widziałam. Lista składników tego szamponu i żelu do kąpieli jest jak lista rakotwórczych składników, których należy unikać. Ale to jeszcze nic. Na końcu mamy ostrzeżenie: contains Formaldehyde, czyli zawiera formaldehyd. Kto zwraca uwagę na takie ostrzeżenia? Kto zastanawia się, co to naprawdę znaczy, że zawiera formaldehyd? 

Formaldehyd ma kilka nazw: aldehydy mrówkowy, formalina, a na liście składników kosmetyków występuje pod takimi pseudonimami, jak: Diazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin, Imidazolidinyl Urea. Jest to substancja doskonale konserwująca i odporna na bakterie. Idealnym przykładem konserwowania jest znana z lekcji biologii martwa żabka w szklanym słoiku wypełnionym przezroczystym płynem. Ten płyn to właśnie formalina. Stosowana zbyt intensywnie w preparatach do paznokci (w często tam też występuje jako Formaldehyde Resin) może spowodować oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska. 
Jest to substancja toksyczna i rakotwórcza. Zestaw szampon i żel do kąpieli prezentuję ku przestrodze. Na domiar złego linia nazywa się pure, na opakowaniu lata sobie motylek, a przezroczysty i zielony kolor kojarzą nam się ze zdrowymi naturalnymi produktami. Niestety nic bardziej mylnego. Zastanawiam się, co zrobić z tym toksycznym duetem. Może wyszoruję tym toaletę, bo chyba nawet szkoda myć takim szamponem pędzle do makijażu…

O autorze
Reklama kosmetyków na mnie nie działa, dopiero lista składników.
%d bloggers like this: