Co znaczy nietoksyczny lakier do paznokci? Nie dostanie wprawdzie certyfikatu dla kosmetyków (lakieru raczej nie da się ukręcić z ekstraktów roślinnych ), ale za to nie zawiera najbardziej toksycznych i szkodliwych składników, jakie mogą się znaleźć w lakierach do paznokci.

I choć dopuszczone wciąż jeszcze do stosowania w kosmetykach, to wcale bym się nie zdziwiła, gdyby za jakiś czas to się zmieniło. W końcu tak się właśnie stało z formaldehydem. Najpierw przemysł go bronił i zapewniał, że jest bezpieczny w dopuszczalnym 2% stężeniu, ale w końcu na mocy prawa unijnego zniknął z listy substancji dozwolonych (i już przemysł nie mógł zapewniać o jego bezpieczeństwie, bo po prostu jest rakotwórczy). Także kto nie chce ryzykować i eksperymentować na sobie, to polecam lakiery nietoksyczne.

Na rynku pojawia się coraz więcej takich lakierów. Nowością (dla mnie, bo są już u nas od jakiegoś czasu) jest Ella+Mila. Przypadkowo odkryłam ten delikatny lekko różowy odcień, taki prawie niewidoczny, którego szukałam od dłuższego czasu i zawsze trafiałam na bardziej kryjący. A tu takie niby nic na paznokciach, a jednak jest (jest spora różnica między niepomalowanymi paznokciami a takimi podciągniętymi dwa razy tym lakierem). Lakier nazywa się sheer, odcień pure. Zdjęcia bez żadnego filtra, żeby lepiej było widać, jak naprawdę wygląda ten odcień. Nie wiem, gdzie go kupić stacjonarnie, ale przez internet jest dostępny na stronie Naturmania.