Nie ma prawnej definicji mikroplastiku, ani nie da się wymienić wszystkich składników kosmetyków, które możemy tu zaliczyć. Przyjmuje się, że mikroplastik to drobiny polimerów syntetycznych, których rozmiar jest mniejszy niż 5 mm. Taką definicję podał też Cosmetics Europe (niewiążąca rekomendacja). Tak czy inaczej chodzi o drobne cząstki tworzywa sztucznego dodawane do kosmetyków, nie tylko w peelingach i pastach do zębów (tu nawet powstało marketingowe określenie: mikrogranulki, które jeszcze niedawno było modne), ale również jako zagęstniki i substancje filmotwórcze. Może być w odżywkach do włosów, żelach pod prysznic, lakierach do paznokci, pomadkach, piankach, kremach, czyli prawie we wszystkich kosmetykach (także tych dla dzieci).

Dlaczego jest szkodliwy? Cerze nie zaszkodzi, ale niszczy morski ekosystem, płynąc ze ściekami do mórz i oceanów. Tam zagraża rybom i innym morskim stworzeniom, kumuluje się w ich organizmach i trafia z powrotem do nas w postaci np. ulubionego sushi.

Czy jest niezbędny w kosmetykach? Oczywiście, że nie. Peeling może być oparty o sól, cukier czy zmielone pestki owoców. A w składzie innych kosmetyków alternatywą dla popularnego polietylenu jest wosk pszczeli albo wosk carnauba, który ma właściwości natłuszczające i zmiękczające (czego oczywiście nie ma żaden mikroplatik), a na skórze tworzy warstwę okluzyjną.

Na świecie dostrzeżono już potrzebę zmian. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA mikroplastik jest zabroniony, w Irlandii czy Włoszech – zabroniony w produktach spłukiwanych, w Chinach całkowity zakaz wejdzie w życie za dwa lata. W Polsce mikroplastik wciąż jest dopuszczony bez żadnych ograniczeń i nie zanosi się tu na zmianę prawa w najbliższym czasie. Czekamy na unijny zakaz (stanowisko ministerstwa zdrowia), a w międzyczasie pozostaje nam czytać listę składników albo kupować kosmetyki naturalne z certyfikatem (bo żaden certyfikat nie akceptuje mikroplastiku).

Mikroplastik, który możecie znaleźć w kosmetykach:

Polyethylene, PP

Polypropylene, PP

Polyethylene Terephtalate

Polyester, Polyester-1 (11)

Nylon-6 (12, 66)

Polyurethane (2, 14, 35)

Polyimide-1

Polyquaternium-7

Acrylates Copolymer

Acrylates Crosspolymer

Allyl Methacrylates Crosspolymer

Acrylates/C10-30Alkyl

Acrylate Crosspolymer