Skąd się biorą alergie i co daje certyfikat Allergy Certified?

Najbardziej alergizującymi substancjami w kosmetykach są konserwanty, substancje zapachowe i metale (np. nikiel). Perfumowane są nie tylko kosmetyki, także proszki do prania, płyny do mycia naczyń i inne środki czystości, a także… zabawki dla dzieci.

Alergia najczęściej pojawia się w ciągu 24-48 godzin po kontakcie z produktem. Dlatego tak trudno ustalić, co konkretnie nas uczuliło. W każdym wieku możemy nabawić się alergii. A jeśli nabawimy się alergii na konkretny składnik perfum, to uczulenie zostaje na całe życie. Perfumy najlepiej aplikować na włosy i ubrania – to minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii.

Określenie hipoalergiczny do niedawna znaczyło niewiele, np. producent ma kosmetyk, który zawiera 5 różnych alergenów, a następnie tworzy produkt hipoalergiczny, który zawiera 2 alergeny (czyli mniej niż ten poprzedni, który jest tu punktem odniesienia). Od 2019 r. są nowe wytyczne unijne dotyczące deklaracji hipoalergiczności, więc idziemy w dobrym kierunku.

Woda sama w sobie nie jest alergenem, ale może spowodować podrażnienia wywołane przez kontakt z innymi substancjami. Zamiast częstego mycia rąk w pandemii, żeby zbytnio nie przesuszać skóry, lepiej zastosować preparat do dezynfekcji, pod warunkiem, że w składzie zawiera glicerynę.

Allergy Certified oznacza, że ryzyko wystąpienia alergii zostało zminimalizowane na ile jest to możliwe. Certyfikat nie akceptuje m.in. żadnych kompozycji zapachowych (naturalnych, czy syntetycznych), konserwantów znanych ze swojego potencjału alergicznego, donorów formaldehydu. W składzie akceptowana jest parafina, jako substancja obojętna dla skóry.

Oto 4 produkty Ecogenic z certyfikatem Allergy Certified: mydło do rąk w płynie, płyn do mycia naczyń, płyn do prania i do płukania tkanin. A więc 4 sposoby, żeby zmniejszyć ryzyko alergii dla siebie i całej rodziny.