Lista składników to pierwsza rzecz, na jaką patrzę przed zakupem, kosmetyków, żywności, a także ubrań. Od wielu lat używam kosmetyków naturalnych i do tego będę Was zachęcić. Z drugiej strony, przeczytacie tu także o takich produktach, które omijam szerokim łukiem, bo tylko udają naturalne. Walczę o Wasze prawa i Wasze przemyślane decyzje zakupowe. Bądźmy świadomymi konsumentami – wtedy będziemy mieć wybór lepszych i zdrowszych produktów.

0%

Przyglądałam się przez Święta różnym prezentom kosmetycznym. Zauważyłam, że producenci już wyczuli, że klienci coraz bardziej zwracają uwagę na skład kosmetyków i zastosowali nowy wytrych. Zero procent. Na opakowaniach pojawia się duże 0%, a obok mniejszym drukiem dodatek, który paradoksalnie jest tu najważniejszy. Bo o jakie 0% chodzi? 0% czego? I tak na kremie do rąk znalazłam 0% alergenów i sztucznych barwników. Cóż, trudno byłoby kolorować krem, więc te sztuczne barwniki pasują tu jak kwiatek do kożucha. A co to za słowo: alergenów? Większość konserwantów to przecież alergeny, bo mogą uczulać. I co mamy na odwrocie kremu 0% alergenów i sztucznych barwników? Mamy kilka parabenów, Diazolidinyl Urea, Tetrasodium EDTA, a Paraffinum Liquidum nawet nie wspomnę.
A teraz szampon 0% parabenów i silikonów. Za brak silikonów szampon można pochwalić, ale brak parabenów w szamponie to nie jest jakieś spektakularne osiągnięcie, bo większość szamponów i tak ich nie zawiera. Gdyby nie było SLS-ów, to byłoby coś.
Znalazłam jeszcze krem pod oczy 0% alergenów, parabenów i brawników. I znów nie jestem do końca zadowolona, aczkolwiek doceniam wyeliminowanie parabenów z całej linii kosmetycznej.
Chciałabym przestrzeć przez pochopnych ufaniem zapewnieniom producentów pod hasłem 0%. Zero procent to ja mam alkoholu w soku pomarańczowym i to jest 100% prawdy. Co do kosmetyków, to nie obejdzie się bez czytania listy składników na odwrocie. Wtedy wiemy, czy 0% to prawda, czy tylko PR dla nieuważnych konsumentów.

O autorze
Reklama kosmetyków na mnie nie działa, dopiero lista składników.
%d bloggers like this: